MÓJ PIĘKNY AUTOBUS

„Mój piękny autobus” to powieść rozważająca możliwość powieści, jako dzieła sztuki. Opowiada o podróży autobusem ze wschodu na zachód Francji. Basile jest kierowcą. Odile jest jego żoną. Świat jest światem i jest wszędzie wokół. Teraźniejszość na miejscu szofera. Przyszłość, widoczna przez przednią szybę. Przeszłość wyraźnie dostrzegalna we wstecznym lusterku.

„Mój piękny autobus” jest to pierwsza powieść tego Autora wydana w Polsce.

Opis

Podróż jest książką niemożliwą. Żeby powstała książka, muszę opuścić na palcach moją fikcję podróży, odnaleźć powolny marsz człowieka, który nie musi się już niczego obawiać ani nigdzie spieszyć, który nie musi nawet przyspieszać kroku, by odnaleźć to, co jest mu równie niezbędne jak woda.

Wielka Historia nie jest nieobecna w tym, co opowiadane, ani w tym, co przemilczane. W czasach Blaise’a Pascala mówiono o namiętnościach, uczuciach, które zmieniają się w obsesję i mogą zrobić z nas niewolników. Lecz choć podróżujemy z Myślami Pascala, zadbaliśmy aby dopełnić je bajką Perraulta, Kot w butach. Te dwie lektury sprawiają, że jesteśmy niezwyciężeni w naszym pięknym autobusie.

Jacques Jouet

Jacques Jouet urodził się w roku 1947 na przedmieściach Paryża. Stara się być pisarzem z napędem na cztery koła: poezja, opowiadanie, powieść, esej.Nie lubi czystości: literatura nie jest czysta; język nie jest czysty; nawet pochodzenie nie jest czyste. Od roku 1983 jest członkiem OuLiPo, (Warsztatu Literatury Potencjalnej) założonego przez François Le Lionnais i Raymonda Queneau.

Informacje dodatkowe

Autor

Jacques Jouet

ISBN

978-83-63056-05-6

Przekład

Jacek Giszczak

Dodatkowe informacje

Tom VI serii POTENCJALNEJ

Oprawa

Miękka

Wydanie

I

Recenzje

Jacques Jouet sprawdza w „Moim pięknym autobusie”, jak mogłaby wyglądać literatura, gdybyśmy zechcieli zrezygnować z mieszczańskiego przywiązania do zaimków dzierżawczych

Maciej Jakubiak, dwutygodnik.com

czytaj więcej

 

Mój piękny autobus to lektura, która stawia przed czytelnikiem wyzwanie i każe mu być wciąż świadomym reguł gry pomiędzy nim a autorem. To satysfakcjonująca zabawa formalna, która wytrawnemu odbiorcy dostarczy wiele przyjemności, przy okazji jednak potrafi wzruszyć i w wiarygodny sposób przedstawia portrety dwóch osób, których związek chyli się ku upadkowi.
Sara Nowicka, ArtPapier.com
 „Mój piękny autobus” to lektura dla wymagającego czytelnika. Zagłębienie się w tekst przynosi ogromną satysfakcję intelektualną, zaś obcowanie z frazą Joueta to wielka przyjemność estetyczna. Jednym słowem: znajdziemy tutaj to, czego oczekujemy od dobrej literatury.
Gosia Walendowska, Xiegarnia.pl

Opinie

Na razie nie ma opinii o produkcie.

Napisz pierwszą opinię o „MÓJ PIĘKNY AUTOBUS”

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *