fK
Książka musi być siekierą dla zamarzniętego morza wewnątrz nas.
Franz Kafka

W 134 rocznicę urodzin Kafki, która przypada na 3 lipca, Wydawnictwo Lokator zaprasza czytelniczki i czytelników do udziału w dwóch wydarzeniach, do których pretekstem będzie nowe wydanie pierwszej powieści pisarza pt. „Zaginiony”.

W niedzielę 02.07. Kraków zmieni się w Kafkowską Amerykę za sprawą gry miejskiej, której uczestnicy będą poszukiwać zaginionego Karla Rossmanna. Rozpoczynamy w Księgarni BO-NO-BO na Małym Rynku 4. Czas trwania poszukiwań od 15:00 do 20:00. Uczestnictwo w grze nie wymaga wcześniejszej rejestracji.
Na uczestników gry i miłośników Franza Kafki czekają atrakcyjne nagrody.
19621189_10156302512184992_6364493176910039523_o

We wtorek 04.07. o godz. 19:00 w księgarni Lokator odbędzie się spotkanie z Grzegorzem Jankowiczem (autorem posłowia do powieści), które poprowadzi Aleksandra Hudymač. [LOKATOR ul. Mostowa 1]

Pierwsza (i jak wszystkie pozostałe – nieukończona) powieść Franza Kafki została wydana po jego śmierci przez Maksa Broda pod tytułem „Ameryka”, choć sam pisarz zamierzał ją nazwać „Zaginiony”. Opowiada o losach Karla Rossmanna, który w wyniku skandalu obyczajowego musi opuścić swój dom, kraj, a nawet kontynent. Kafka wysyła go do Ameryki, by tam poszukał odkupienia. Ponoć przy jakiejś okazji pisarz powiedział Brodowi, że na świecie jest wiele nadziei, nieskończenie wiele nadziei… ale nie dla nas. Pytanie: czy Karl jest wybrańcem, czy też po prostu jednym z „nas” – na zawsze potępionym i przez to zgubionym?
Grzegorz Jankowicz

Aleksandra Hudymač – podwójna absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego: slawistka i polonistka; adiunkt w Instytucie Filologii Słowiańskiej; zajmuje się kulturą polskiego, słowackiego i czeskiego romantyzmu, romantyczną epistolografią i teorią listu. Pracuje nad książką poświęconą słowackim dziewiętnastowiecznym dziennikom podróży.

Grzegorz Jankowicz (ur. 1978) – eseista, krytyk i tłumacz. Pracownik Centre for Advanced Studies in the Humanities Uniwersytetu Jagiellońskiego. Redaktor działu kultury „Tygodnika Powszechnego”. Juror Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius. Dyrektor programów literackich Fundacji Tygodnika Powszechnego. Dyrektor programowy Festiwalu Conrada. Członek rady programowej Festiwalu Copernicus. Członek rady programowej Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski. Opublikował m.in.: „Po co jest sztuka? Rozmowy z pisarzami” (Kraków 2013), „Cmono. Rozmowy z pisarzami” (Kraków 2013), „Gombrowicz – Loading. Esej o formie życia” (Wrocław 2014), „Uchodźcy z ziemi Ulro. Eseje” (2015). Pod jego redakcją ukazał się tom „Opowieść o dwóch miastach. Wrocław i Kraków” (Kraków 2015), prezentacja Wrocławia i Krakowa jako miast literatury. Wspólnie z Anną Kałużą przygotował tomy: „Pracownia Poetycka Silesius. Rok 1: Foks, Sosnowski”  (Wrocław 2015) oraz „Pracownia Poetycka Silesius. Rok 2: Matywiecki, Pasewicz, Pietrek”  (Wrocław 2016). Z Zofią Król zredagował książkę „Wolne słowa. Zestaw do ćwiczeń indywidualnych i zbiorowych” (Gdańsk 2016). Niedawno ukazała się jego książka „Życie na poczytaniu. Rozmowy o literaturze i reszcie świata” (Wrocław 2016). Z Alberto Manguelem napisał książkę „Małe języki, wielkie literatury. Small Languages, Big Literature” (Gdańsk 2017). Mieszka w Krakowie.

Krakowskie Biuro Festiwalowe, operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO jest partnerem wydarzenia.