Książka tygodnia
Śpiewy, gwizdy, krzyki
Muzyka odnaleziona 

 

 

W mieście śpiewy wiejskie kojarzą się z grupką kobiet, które na folklorach, weselach czy majówkach pod kapliczkami monotonnie śpiewają. Tyle widzimy, jadąc z miasta na daczę przez wieś. Prawda jest bardziej złożona, śpiewano w każdej sytuacji, od narodzin do śmierci. Śpiewano z radości i rozpaczy, i z nudy, żeby się zalecać i żeby zniszczyć przeciwnika, ośmieszyć go albo rozśmieszyć. Śpiewano pieśni historyczne, dydaktyczne, religijne, miłosne i błazeńskie. Były też ballady – odpowiedniki dzisiejszych tabloidów – o strasznych zbrodniach i cudach.

Dawało to pole do dużej kreatywności w wymyślaniu sposobów śpiewania. Inaczej śpiewały dziewczyny, inaczej kobiety, inaczej gospodarze, kawalerka, dzieci, no i są wreszcie tajemnicze śpiewy Dziadów – wędrownych żebraków, Dziadów – polskich trubadurów. Nieczęste są nagrania śpiewu muzykantów – od bębna czy basów. Skrzypkowie raczej nie śpiewali, koncentrując się na grze, ale mieli swoje sztuczki i kiedy chcieli zaśpiewać, to robili fermatę na jednym wysokim dźwięku i śpiewali.
A.B.


Seria Muzyka Odnaleziona jest główną, autorską serią Andrzeja Bieńkowskiego, udostępniamy materiały z badań terenowych oraz nagrania z autentycznych zabaw i wesel, które zostały nam przekazane do archiwum, do książek dołączone są płyty CD z muzyką. Wydawcą serii jest Wydawnictwo Muzyka Odnaleziona. Wszystkie książki z serii dostępne są w księgarni LOKATOR. ZAPRASZAMY.