silesius-logo-poziomJulian Kornhauser został laureatem Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius, nagrodę za książkę roku otrzymała Barbara Klicka za „Nice”, a za debiut nagrodzono Aldonę Kopkiewicz, autorkę „Sierpnia”.

Nazwiska laureatów Silesiusa 2016 ogłoszono w sobotę 14 maja podczas uroczystej gali w Imparcie we Wrocławiu.

– Rok 2015 to był rok znakomity dal polskiej poezji – mówił prof. Andrzej Zawada, przewodniczący jury Silesiusa przed ogłoszeniem nazwisk laureatów. – Jury przeczytało 163 książki poetyckie, obradowało, a potem przez miesiąc czytało 10 wybranych, potem znowu obradowało i postanowiło nagrodzić za debiut Aldonę Kopkiewicz.

silesius-002

120_120_productGfx_972ac9e8aa73798251cdefc418871395O jej tomie zatytułowanym „Sierpień” (Wydawnictwo Lokator 2015) prof. Tadeusz Sławek mówił: – Aldona Kopkiewicz podarowała nam poetycką medytację na temat przemijania, bez wstępu, bez ostrzeżeń o czym to będzie. „Sierpień” to czas, gdy silnie operuje słońce, ale jednocześnie zbliża się koniec. To poezja elegijna, opowiadająca o śmierci ojca. To próba poszukiwania i odzyskania języka, by mówić nim o rzeczach naprawdę ważnych.

Nagrodą za książkę roku wyróżniono Barbarę Klicką, autorkę „Nice” (WBPiCAK w Poznaniu). Tom Barbary Klickiej zachwycił Karola Maliszewskiego: – Nic, a „Nice” to żeńska forma nicości. Ta poezja jest ironiczna, półdrwiąca, ale mimo oschłości ukrywa na dnie ból. Pozostaje w nas po lekturze liryczny, ciemny osad.

silesius-004-300x200Obie nagrodzone odbierając nagrodę z rąk Rafała Dutkiewicza, prezydenta Wrocławia dziękowały i nie ukrywały wzruszenia.

Wrocławską Nagrodą Poetycką Sielsius za całokształt twórczości został uhonorowany Julian Kornhauser.  – Julian Kornhauser debiutował pod koniec lat 60. ubiegłego wieku – przypominał prof. Andrzej Zawada, przewodniczący jury Silesiusa. – Był członkiem grupy poetyckiej „Teraz” wraz z Adamem Zagajewskim, Stanisławem Stabro, Jerzym Kornholdem i Jerzym Piątkowskim. Kornhauser to poeta wyjątkowy, jego twórczość jest swoista, eksponuje elementy poetyki nadrealistycznej jednocześnie ewoluując w stronę prostoty i oszczędności. W swoich wierszach oferuje bardzo lapidarne obrazki, ale o wielu znaczeniach. W ubiegłym roku wyszedł duży wybór jego wierszy „Tylko błędy są żywe” i mogliśmy wreszcie zobaczyć jego twórczość w całości.

Wrocławską Nagrodę Poetycką Silesius wręczono po raz dziewiąty. Ufundowało ją miasto Wrocław. Wynosi ona za całokształt twórczości – 100 tys. zł, za książkę roku – 50 tys. zł, za debiut roku – 20 tys. zł. Laureaci otrzymują też statuetki Silesiusa wykonane przez Michała Staszczaka.

Agnieszka Kołodyńska/wroclaw.pl
Zdjęcia Tomasz Walków

RELACJA GAZETY WYBORCZEJ >>>