Od 17 do 21 czerwca potrwają Krakowskie Spotkania Poetów.
Towarzyszył im plebiscyt Samorządu Studentów Polonistyki UJ na najbardziej poetyckie miejsce Krakowa.

NR 8 NA MAPIE: Kawiarnia Lokator – propozycja dr Anny Marchewki
Lokator to idealne miejsce dla tych, którzy kochają literaturę. Można w nim posiedzieć z własnymi książkami, ale także zdejmować z półek te, które znajdują się na miejscu. Ta księgarnio-kawiarnia ma olbrzymie okna, przez które wpada do środa światło dzienne (kto już trochę poczytał w życiu, ten na pewno to doceni).

LOKATOR kawa&Książki
Mostowa 1, Kraków


1. Nowa Prowincja – propozycja studentów Wydziału Polonistyki UJ
Nowa Prowincja to już legenda. Ulubione miejsce wielu poetów, którzy pozostają jej wierni. Smaczna kawa, słodka czekolada, gorąca herbata i dobre towarzystwo to idealny zestaw, by dobrze spędzić wieczór na Brackiej.

2. Planty – propozycja dr. Macieja Raka
Planty znają wszyscy. Chyba większość mieszkańców Krakowa przechodzi nimi codziennie. Ale nie każdy dostrzega ciekawe szczegóły i miejsca. Jednym z nich jest rosnące przy wyjściu z ulicy Wiślnej ogromne drzewo platan. A najlepiej spaceruje się Plantami w kierunku Zamku Królewskiego na Wawelu.

3. Kawiarnia Massolit – propozycja studentów Wydziału Polonistyki UJ
Książki, książki i jeszcze więcej książek. Dobra kawa, kameralna atmosfera. Ideał.

4. Park Bednarskiego – propozycja dr Anny Marchewki
Idealne miejsce, by zaszyć się przed gnębiącym upałem i pospacerować pod osłoną drzew. Niedaleko znajduje się ulica Stawarza (niektórzy określają ją mianem najbardziej rozpoetyzowanej w mieście), która prowadzi pod fort św. Benedykta.

5. Ogród Botaniczny – propozycja studentów Wydziału Polonistyki UJ
Chodząc alejkami ogrodu można odnieść wrażenie, że trafiło się do innego świata. Najpiękniej jest wiosną, gdy świeci słońce i kwitną kwiaty. Można usiąść nad sadzawką albo na ławce i zatopić się w myślach, marzeniach, wspomnieniach, książce. To miejsce pozwala zapomnieć o tym, że jesteśmy w środku dużego miasta.

6. Kładka Bernatka – propozycja studentów Wydziału Polonistyki UJ
Praktycznie każde miasto ma swoją kładkę, na której zawieszane są przez zakochanych kłódki. Również Kraków doczekała się takiego miejsca. I mimo, iż nie wszyscy popierają tą inicjatywę, kładka stała się jednym ze stałych punktów odwiedzanych podczas spacerów nad Wisłą.

7. Park Jordana – propozycja studentów Wydziału Polonistyki UJ
Spokojne miejsce do spacerowania i odpoczynku. Piękny o każdej porze roku. Każdy znajdzie tam coś dla siebie. Można rozłożyć koc na zielonej trawie, urządzić piknik, poczytać, albo po prostu poleżeć i popatrzeć w niebo.

9. Ulica Rajska w Małopolskim Ogrodzie Sztuki – propozycja dr Anny Marchewki
Ulica Rajska jest rajska i to każdy dobrze wie. Ale odkąd w kawiarni Pauza in Garden podają najlepszą lemoniadę na świecie i gwarantują święty spokój, by człowiek naczytał się do syta (co każdy pewnie doceni), to po prostu jest tam jak w niebie.