Książka tygodnia
Dziewczyna i Murzyn
Judith Vanistendael
TIMOF 2012

 

 

 

„Dziewczyna i Murzyn” to poruszająca historia miłosna inspirowana związkiem autorki i uchodźcy politycznego z Togo. Autorka stworzyła komiks jako odpowiedź na książkę swojego ojca – Geerta van Istendael, który opisał, jak relacja córki i afrykańskiego księcia wyglądała z jego perspektywy, jak zmieniała wszystkich, w tym jego samego. Książka składa się z dwóch części, w pierwszej poznajemy historię z perspektywy ojca, w drugiej patrzymy oczami córki. To także historia o społeczeństwie i jego uprzedzeniach, zasadach i wątpliwościach. Takie scenariusze może pisać tylko życie.

Ona była studentką z dobrej belgijskiej rodziny. On – politycznym uchodźcą z Togo. Spotkali się i zakochali się w sobie. I tak zaczęły się kłopoty…
To współczesna baśń o namiętności i uprzedzeniach, miłości i sprawiedliwości. Nade wszystko jednak to historia prawdziwa!

Komiks jest fantastycznie narysowany. Ciekawa kreska, różnorodne kadry oraz spora duża humoru widoczna w rysunkach powodują, że – w połączeniu z doskonałym scenariuszem –  „Dziewczyna i Murzyn” zwyczajnie nie może się nie podobać.
Rafał Olbromski Onet Kultura