szczebrzeszyn

 


SZCZEBRZESZYN STOLICĄ JĘZYKA POLSKIEGO
Wiesław Myśliwski, Olga Tokarczuk, Szczepan Twardoch, Mariusz Szczygieł oraz Aldona Kopkiewicz – to goście festiwalu literackiego Stolica Języka Polskiego, który od 31 lipca do 7 sierpnia odbywać się będzie w Szczebrzeszynie. W programie ponad 30 wydarzeń z udziałem niemal 50 twórców.

Już po raz drugi w podlubelskim Szczebrzeszynie odbędzie się festiwal Stolica Języka Polskiego. Tym razem hasło festiwalowe brzmi „Między przeszłością a przyszłością″, a jego duchowym patronem jest Bolesław Leśmian, który prowadził kancelarię prawniczą w pobliskim Szczebrzeszynowi Zamościu. Kuzynem Leśmiana był Jan Brzechwa, który go odwiedzał i tak najprawdopodobniej spotkał się z nazwą Szczebrzeszyna, którą uwiecznił w wierszyku o chrząszczu, który tam brzmi w trzcinie.

W sobotę 6 sierpnia na festiwalowej scenie, własne interpretacje wierszy autora W malinowym chruśniaku zaprezentuje muzyk i poeta Adam Strug oraz zaproszeni przez niego aktorzy, m.in. Zofia Kucówna, Jerzy Trela, Robert Więckiewicz i Antoni Pawlicki.

Program festiwalu wypełnią spotkania autorskie. Polską reprezentację stanowić będzie grono ponad 40 pisarzy, dziennikarzy i poetów, m.in. autorTraktatu o łuskaniu fasoli Wiesław Myśliwski, twórca Morfiny Szczepan Twardoch, reportażysta Mariusz Szczygieł, laureatka Nike za Księgi JakuboweOlga Tokarczuk, reporterka Małgorzata Szejnert i autor kryminałów Zygmunt Miłoszewski.

Jednym z wydarzeń będzie wieczór z twórczością laureatki literackiej nagrody Nobla 2015, białoruskiej pisarki i dziennikarki Swietłany Aleksijewicz. Podczas niego Krystyna Czubówna przeczyta fragmenty reportaży-esejów autorkiCzarnobylskiej modlitwy i Czasów secondhand. Grażyna Plebanek poprowadzi w Szczebrzeszynie wakacyjną szkołę pisania, a Joanna Szczepkowska – warsztaty „Mistrz mowy polskiej″.

W Szczebrzeszynie pojawią się także pisarze z Ukrainy – m.in. Andriej Bondar.

Na muzycznej scenie Stolicy Języka Polskiego – wraz z zespołem Mitch&Mitch oraz towarzyszeniem orkiestry i chóru – wystąpi Zbigniew Wodecki. W Szczebrzeszynie odbędzie się też recital Katarzyny Groniec, która zaśpiewa piosenki z tekstami Agnieszki Osieckiej. Dla festiwalowiczów zaplanowano także szereg warsztatów literacko-językowych, pisarskich, muzycznych i teatralnych. Odbędą się tu również potańcówki, warsztaty kulinarne oraz spacery po okolicy literackimi i kulturalnymi śladami. Z myślą o promowaniu czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży powstała Akademia Szczebrzeszyn, w ramach której odbędą się specjalne zajęcia i warsztaty prowadzone przez twórców literatury dziecięcej, m.in. Grzegorza Kasdepke.

Kuratorka festiwalu, Justyna Sobolewska, zapowiada, że uczestnicy szczebrzeszyńskiej imprezy będą mogli zapoznać się z nową powieścią Grażyny Plebanek Pani Furia o miesiąc wcześniej niż reszta czytelników.

Organizatorami Festiwalu są Fundacja Sztuki Kreatywna Przestrzeń i spółka non-profit Szczebrzeszyn Akademia, która została powołana na potrzeby rozwijania i organizacji Festiwalu. (PAP)