32169269_10157378712199992_8606217942595534848_o
Zapraszamy na premierową rozmowę ze znakomitą szwedzką poetką ATHENĄ FARROKZHAD.
W serii UWAGA: PREMIERA! prezentujemy „Cykl biały”.

Z autorką porozmawia Klementyna Suchanow.
Spotkanie tłumaczy Justyna Czechowska.
Partnerem wydarzenia jest Wydawnictwo LOKATOR.
Wizytę autorki w Polsce finansuje Instytut Szwedzki.
Wstęp jest wolny.

W „Cyklu białym” Atheny Farrokhzad członkowie rodziny, których łączy doświadczenie rewolucji i migracji, mówią o przemocy i bieli. Głos lirycznego ja pojawia się tu wyłącznie w formie cytatów przytaczanych przez krewnych. „Cykl biały” przypomina koncert chóru; nie istnieje tu jedna odpowiedź na pytania o pochodzenie i odpowiedzialność, wciąż na nowo spisuje się potworne prawa represji.

O AUTORCE
Athena Farrokhzad jest współcześnie uznawana za najważniejszą poetkę w Szwecji, jest także publicystką, działaczką feministyczną i lewicową, walczącą z różnymi przejawami niesprawiedliwości.
Urodziła się w 1983 roku w Teheranie. Zadebiutowała w 2013 roku książką Cykl biały, którą przełożono na dwanaście języków i kilkakrotnie dramatyzowano. Zbiór wierszy Trado z 2016 r. jest wynikiem współpracy z rumuńską poetką Svetlaną Cârstean (która odwiedzi Polskę 24 czerwca, by wziąć udział w Big Book Festival w Warszawie).
Farrokhzad jest również krytyczką literacką, tłumaczką, dramaturgiem i nauczycielką w szkole pisarskiej. Jest jednym z najważniejszych głosów współczesnej poezji szwedzkiej. Mieszka w Sztokholmie.

O PROWADZĄCEJ
Spotkanie z nią poprowadzi Klementyna Suchanow – pisarka i aktywistka, zaangażowana m.in. w obronę praw kobiet, badaczka twórczości Witolda Gombrowicza i autorka jego biografii.

O TŁUMACZCE
Justyna Czechowska jest tłumaczką literatury szwedzkiej, literaturoznawczynią, koordynatorką projektów literackich. Jest współzałożycielką Stowarzyszenia Tłumaczy Literatury. Współtworzy Gdańskie Spotkania Tłumaczy Literatury „Odnalezione w tłumaczeniu”. Przekłada m.in. prozę Tove Jansson, Idy Linde i Agnety Pleijel poezję autorek współczesnych.

Wstęp na spotkanie jest wolny.
Na miejscu w sprzedaży dostępny będzie „Cykl biały”.
Partnerem wydarzenia jest Wydawnictwo LOKATOR.